Seyahatname

BARSELONA’DA GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

Öncelikle Barselona; İspanya’da en çok turist alan şehirlerden bir tanesi. O yüzden gidip pişman olana hiç denk gelmedim. İlk olarak acaba hangi dönem ziyaret edeyim diye bir sorunuz varsa ona cevap vermekle başlayayım; Barselona her mevsim oldukça güzel ama özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerini tavsiye ederim. Bunun yanında ben deniz tatili de yapmak istiyorum derseniz yaz dönemini de değerlendirebilirsiniz.

ATİNA’DA GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

Yunan Kültürü’ne meraklıysanız, mitoloji ve tarih de okumayı seviyorsanız Atina sizi büyüleyecek bir şehir olacaktır. Atina; hem yerli turist hem yabancı turist açısında oldukça popüler bir şehir. Tam da bu sebeple en çok tercih edilen dönem olan Nisan-Eylül arasında seyahat etmek yerine sonbahar ve kış döneminde gezmenizi öneririm. Gezilecek pek çok yer için bilet almanız gerekirken bunun yanında birçok turistik noktayı içeren kombine biletler almanız mümkün.

SELANİK’TE GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

İlk defa yurtdışına çıkıyorum acaba nereye gitsem diye düşünüp, çok fazla düzeniniz de değişsin istemiyorsanız; Selanik sizin için muhteşem bir seçenek olacaktır. İklimi, yemekleri, insanları ile kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir Avrupa şehri. Para birimi Euro olmasına rağmen; konaklama ve yeme-içme konusunda birçok Avrupa ülkesine göre ekonomik bir seyahat planlayabilirsiniz. Şehir oldukça küçük olduğu için de toplu taşıma kullanmadan yürüyerek tüm şehri rahat bir şekilde gezme şansınız olacaktır.

GRANADA’DA GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

Granada şehri; Endülüs Bölgesi’ne uzun yıllar başkentlik yapmış bir şehir ve Fas’ın tam karşısında denk geldiği için Arap etkisini şehrin genelinde hissetmeniz mümkün. Şehrin pek çok hediyelik eşya dükkanında Arapça duyma şansınız var. İspanyol etkisinin olduğu mutfağın yanında Arap mutfağının etkisini Restaurant ve Cafelerde görebiliyorsunuz.

MALAGA’DA GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

Malaga; İspanya’nın Barselona’dan sonra en büyük limanı olan şehri ve aynı zamanda Endülüs Bölgesi’nin başkenti. Güney İspanya’da yer aldığı için tropikal bir iklimi var. Tam da bu sebeple aslında her sezon ziyaret edebilirsiniz. Hatta şanslıysanız kış döneminde yağmura denk gelmezseniz çok daha rahat gezebilirsiniz. Biz kış döneminde (şubat ayında) 22 derece sıcaklığı görmüştük.

NEW YORK’TA GEZİLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

New York Dünya’da herkesin merak ettiği ve gitmek istediği şehirlerin başında geliyor. Bence bunda izlediğimiz Amerikan filmlerinin ve dizilerinin etkisi büyük.

Birkaç örnek ile hafızalarınızı tazelemek gerekirse:

Filmler: Batman Begins, I am Legend, Mr. & Mrs. Smith, Resident Evil: Retribution, Breakfast At Tiffany's, West Side Story, Sweet November, Taxi Driver, Home Alone 2: Lost in New York, Leon, Fifth Element, When Harry Met Sally, Ghost Busters…